Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak wyglądały praktyki homoseksualne w starożytnym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kielich Warrena
Kielich Warrena

Jak wyglądały praktyki homoseksualne w starożytnym Rzymie? Jakie były ich społeczne i kulturowe konteksty? Czy geje z niższych sfer mieli jakieś możliwości realizacji swoich pragnień?

W starożytnym Rzymie homoseksualizm był powszechnie akceptowany i praktykowany, ale jedynie w pewnych kręgach społecznych. „Homoseksualizm był tolerowany w Rzymie, ale jedynie w pewnych kręgach społecznych i pod pewnymi warunkami” – Thomas K. Hubbard i Paula H. Friedrich, redaktorzy książki „Homosexuality in Greece and Rome: A Sourcebook of Basic Documents, rok wydania 2003, wydawca University of California Press „. Mężczyźni z niższych sfer, tacy jak niewolnicy czy prostytutki męskie, często byli wykorzystywani seksualnie przez wyższe warstwy społeczne, ale nie mieli prawa do uprawiania homoseksualizmu między sobą. W przypadku, gdy tacy mężczyźni zostali przyłapani na stosunkach homoseksualnych, groziło im surowe ukaranie, a nawet kara śmierci. Z kolei wśród arystokracji homoseksualizm był traktowany jako akceptowalna forma relacji między mężczyznami, choć zazwyczaj w kontekście starszyzny i młodszych mężczyzn. Na przykład Plaut, rzymski komediopisarz, III-II w. p.n.e. wspomina „W Rzymie nikt nie pyta, czy mężczyzna uprawia seks z mężczyzną, ale tylko, czy działa w roli aktywnej, czy pasywnej”.

Podsumowując w starożytności nie miało znaczenia czy byłeś gejem, ale jedynie czy posiadałeś odpowiedni status społeczny i wystarczającą ilość pieniędzy, co z dzisiejszej perspektywy mogłoby zostać uznane za niesprawiedliwe i krzywdzące.

Autor: Piotr Pabis

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów