Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jąkanie było problemem także w starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Twarz posągu cesarza Klaudiusza
Twarz posągu cesarza Klaudiusza.

Dnia 22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Jąkanie to zaburzenie płynności mówienia występujące u dzieci, młodzieży i u dorosłych, które występowało już w starożytnym Rzymie.

Świetnym przykładem jest cesarz Klaudiusz (10 p.n.e. – 54 n.e.), który według przekazów wyraźnie się jąkał. Tak wspomina go Swetoniusz:

Gdy mówił, czy to żartem, czy poważnie, szpeciły go różne śmiesznostki: nieprzystojny śmiech, gniew tym bardziej wstrętny, że pianą toczył z otwartych ust, nozdrza zawsze wilgotne, oprócz tego jąkanie i stałe kołysanie głowy, szczególnie wzmagające się podczas najmniejszego ruchu.

Swetoniusz, Klaudiusz, 30

Klaudiusz od najmłodszy lat musiał mierzyć się ze złą opinią na swój temat, nawet ze strony najbliższej rodziny.

Matka Antonia nazywała go „ludzką poczwarą, zaczętą tylko przez naturę, lecz nie wykończoną”.

Swetoniusz, Klaudiusz, 3

Nie mamy przekazów jak sobie radził ze swoją słabością, jednak z pewnością musiał szukać sposobów na poprawę swojej wymowy. Być może korzystał z metody Demostenesa (384-322 p.n.e.) – greckiego polityka i mówcy – który także musiał borykać się z jąkaniem. Grecki mąż stanu ponoć, aby poprawić swoją mowę wkładał w usta kamienie. Dzięki temu udało mu się poprawić artykulację. Inne jego ćwiczenie zakładało przekrzykiwanie morskich fal, aby zwiększyć siłę głosu.

Przykład Klaudiusza, który doszedł do władzy, pokazuje jednak, że jąkanie nie musi być życiowym ograniczeniem. Więcej na ten temat na stronie gabinetu w zakresie terapii jąkania: https://artystamowy.pl/

Źródła wykorzystane
  • Benson Bobrick, Knotted Tongues
  • Swetoniusz, Klaudiusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów