Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jąkanie było problemem także w starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Twarz posągu cesarza Klaudiusza
Twarz posągu cesarza Klaudiusza.

Dnia 22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Jąkanie to zaburzenie płynności mówienia występujące u dzieci, młodzieży i u dorosłych, które występowało już w starożytnym Rzymie.

Świetnym przykładem jest cesarz Klaudiusz (10 p.n.e. – 54 n.e.), który według przekazów wyraźnie się jąkał. Tak wspomina go Swetoniusz:

Gdy mówił, czy to żartem, czy poważnie, szpeciły go różne śmiesznostki: nieprzystojny śmiech, gniew tym bardziej wstrętny, że pianą toczył z otwartych ust, nozdrza zawsze wilgotne, oprócz tego jąkanie i stałe kołysanie głowy, szczególnie wzmagające się podczas najmniejszego ruchu.

Swetoniusz, Klaudiusz, 30

Klaudiusz od najmłodszy lat musiał mierzyć się ze złą opinią na swój temat, nawet ze strony najbliższej rodziny.

Matka Antonia nazywała go „ludzką poczwarą, zaczętą tylko przez naturę, lecz nie wykończoną”.

Swetoniusz, Klaudiusz, 3

Nie mamy przekazów jak sobie radził ze swoją słabością, jednak z pewnością musiał szukać sposobów na poprawę swojej wymowy. Być może korzystał z metody Demostenesa (384-322 p.n.e.) – greckiego polityka i mówcy – który także musiał borykać się z jąkaniem. Grecki mąż stanu ponoć, aby poprawić swoją mowę wkładał w usta kamienie. Dzięki temu udało mu się poprawić artykulację. Inne jego ćwiczenie zakładało przekrzykiwanie morskich fal, aby zwiększyć siłę głosu.

Przykład Klaudiusza, który doszedł do władzy, pokazuje jednak, że jąkanie nie musi być życiowym ograniczeniem. Więcej na ten temat na stronie specjalistki w zakresie terapii jąkania: https://www.facebook.com/artystamowy/

 

Źródła wykorzystane
  • Benson Bobrick, Knotted Tongues
  • Swetoniusz, Klaudiusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów