Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jedyny syn Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezarion
Cezarion

Cezarion był jedynym dzieckiem Juliusza Cezara i Kleopatry VII. Po śmierci ojca pozostał u boku matki, która wraz ze swoim kochankiem poniosła klęskę w wojnie domowej z Gajuszem Oktawianem. Siedemnastoletni Cezarion po wkroczeniu do Aleksandrii zwycięskich wojsk Oktawiana wyruszył na rozkaz swej matki, Kleopatry, na południe, gdzie nad zatoką Morza Czerwonego stały w pogotowiu statki Kleopatry.

Miały one wywieźć młodzieńca do Indii. Młodziutkiemu Cezarionowi towarzyszył jego gramatyk – Rhodon oraz starannie dobrana załoga żeglarzy rodyjskich. W trakcie podróży na południe, gdzie stały na kotwicy liburny, Rhodon najprawdopodobniej uknuł plan wydania swego podopiecznego w ręce Rzymian, spodziewając się z tego tytułu sowitej nagrody. Gramatyk jak i załoga zdołali w końcu namówić Cezariona, by wyruszył do Peluzjum, gdzie wynajmą statek i popłyną nim Morzem Śródziemnym do Medii, sprzyjającej Egiptowi. Cezarion przystał na to.

Ledwie dotarli wszyscy do Peluzjum, Rhodon wydał młodzieńca oddziałowi Rzymian. Oktawian miał zapytać filozofa Arejosa, czy ma prawo uśmiercić Cezariona. Filozof parafrazując1 Homera powiedział: „Nie jest dobrze, gdy za dużo Cezarów na świecie”. Dnia 29 sierpnia 30 roku p.n.e. syn Cezara i Kleopatry został uduszony w więzieniu aleksandryjskim na rozkaz Oktawiana, powodowany sugestią Arejosa.

Przypisy
  1. "Niedobry jest rząd wielu" [Homer, Iliada, II.198]
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska 47.31
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów: Cezar 49
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów: Antoniusz 54, 71, 81-82
  • Swetoniusz, Juliusz Cezar 52

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów