Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jedyny syn Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cezarion
Cezarion

Cezarion był jedynym dzieckiem Juliusza Cezara i Kleopatry VII. Po śmierci ojca pozostał u boku matki, która wraz ze swoim kochankiem poniosła klęskę w wojnie domowej z Gajuszem Oktawiuszem. Siedemnastoletni Cezarion po wkroczeniu do Aleksandrii zwycięskich wojsk Oktawiana wyruszył na rozkaz swej matki, Kleopatry, na południe, gdzie nad zatoką Morza Czerwonego stały w pogotowiu statki Kleopatry.

Miały one wywieźć młodzieńca do Indii. Młodziutkiemu Cezarionowi towarzyszył jego gramatyk – Rhodon oraz starannie dobrana załoga żeglarzy rodyjskich. W trakcie podróży na południe, gdzie stały na kotwicy liburny, Rhodon najprawdopodobniej uknuł plan wydania swego podopiecznego w ręce Rzymian, spodziewając się z tego tytułu sowitej nagrody. Gramatyk jak i załoga zdołali w końcu namówić Cezariona, by wyruszył do Peluzjum, gdzie wynajmą statek i popłyną nim Morzem Śródziemnym do Medii, sprzyjającej Egiptowi. Cezarion przystał na to.

Ledwie dotarli wszyscy do Peluzjum, Rhodon wydał młodzieńca oddziałowi Rzymian. Oktawian miał zapytać filozofa Arejosa, czy ma prawo uśmiercić Cezariona. Filozof parafrazując1 Homera powiedział: „Nie jest dobrze, gdy za dużo Cezarów na świecie”. Dnia 29 sierpnia 30 roku p.n.e. syn Cezara i Kleopatry został uduszony w więzieniu aleksandryjskim na rozkaz Oktawiana, powodowany sugestią Arejosa.

Przypisy
  1. "Niedobry jest rząd wielu" [Homer, Iliada, II.198]
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska 47.31
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów: Cezar 49
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów: Antoniusz 54, 71, 81-82
  • Swetoniusz, Juliusz Cezar 52

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów