Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Julia była przykładem niewiernej żony

Julia Starsza
Julia Starsza | Zdjęcie: Miguel Hermoso Cuesta | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Córka Augusta – Julia była przykładem niewiernej żony. Mimo, że w roku 11 p.n.e. została żoną Tyberiusza, to nie stroniła od romansów i miłości poza łożem małżeńskim. Skandaliczne prowadzenie się Julii spowodowało wyjazd Tyberiusza na Rodos w 6 roku p.n.e. 

Wśród jej kochanków byli między innymi Antoniusz Jullus, Tyberiusz Kwinktiusz Krispinus, Tyberiusz Semproniusz Grakchus, Appiusz Klaudiusz Pulcher i Korneliusz Scypion, czyli przedstawiciele najsłynniejszych rodów rzymskich. Wskazuje to na istnienie także politycznego podłoża tych związków. Należy zaznaczyć jednak, że nie stroniła także od kochanków gorszego urodzenia.

Skandaliczne zachowanie Julii było rysą na prowadzonej przez Oktawiana „reformie mentalnej” Rzymu. Cesarz dążył do przywrócenia starorzymskich cnót moralno-religijnych, a Julia jedynie go ośmieszała. Ponadto wycofanie się z życia publicznego Tyberiusza była zagrożeniem dla ciągłości władzy. Syn Liwii był planowany na następcę po Oktawianie, a ewentualni inni pretendenci – synowie Agrypy – byli zbyt młodzi, aby nadawać się na sukcesorów. Na domiar złego wydał się spisek Jullusa Antoniusza, syna triumwira Marka Antoniusza, który miał na celu obalenie władzy Oktawiana. Jullus, jako najbardziej prominentny z kochanków Julii, został oskarżony o zdradę i skazany na śmierć. Sugerowano nawet udział Julii w spisku, jednak nie było na to dowodów.

W roku 2 p.n.e. August dowiedział się o wszystkim. Sprawa została przedstawiona senatowi, August w imieniu Tyberiusza przesłał Julii papiery rozwodowe. W tym samym roku August zesłał ją na wygnanie na wyspę Pandaterię, gdzie żyła w bardzo surowych warunkach. Dobrowolnie na wygnaniu towarzyszyła jej matka Skrybonia. Później zezwolono Julii na przeniesienie się do Regium. Po wstąpieniu Tyberiusza na tron zaostrzono jej waruki pobytu doprowadzając ją do śmierci.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów