Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Julian Apostata – wzór moralności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Julian Apostata
Julian Apostata

Julian Apostata panujący w latach 361-363 n.e. był wyjątkowym paradoksem w swoich czasach. Był to człowiek o ogromnej inteligencji, który powrócił do tradycyjnych wierzeń, i który chciał zmodyfikować je w zgodzie z duchem czasu. Mimo że nie przepadał za stale rozszerzającym się chrześcijaństwem, to nie prześladował Kościoła i jedynie chciał obniżyć jego rangę do jednego z wielu panujących w Imperium kultów. 

Na domiar wszystkiego cesarz był ideałem moralności. Nie miał kochanek, a po śmierci swojej żony Heleny żył w celibacie. Sylwetka cesarza Juliana odbiegała od kreowanych przez chrześcijan wizji o rozpustnych i zdegenerowanych poganach.

Cesarz w czasie swojego krótkiego, dwuletniego panowania zdołał przeprowadzić liczne reformy wewnętrzne, które miały na celu ukrócić biurokrację oraz usprawnić efektywność działań Imperium. W tym celu zaczął promować projekt decentralizacji władzy. Sądzić można, że gdyby nie fatalna śmierć imperatora w wojnie z Persją, Cesarstwo Rzymskie mogłoby na jakiś czas odsunąć w dziejach swój upadek.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Julian Apostata, Warszawa 1987
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów