Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Katakumby św. Pawła na Malcie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Katakumby św. Pawła na Malcie
Katakumby św. Pawła na Malcie

Katakumby św. Pawła są to podziemne komory grzebalne z czasów rzymskich w mieście Rabat (antyczne miasto Melite), w środkowej Malcie. Poza tymi katakumbami wyróżniamy także katakumby św. Agaty i Katalda.

W sumie kompleks grobów podziemnych św. Agaty i św. Pawła liczy 30 hypogeów, z czego aż 20 jest dostępnych dla zwiedzających. Same katakumby św. Pawła obejmują obszar ponad 10 tysięcy m kw. na ziemi i 7 tysięcy m kw. pod ziemią.

Czemu katakumby zajmowały aż tak duży obszar? Wynika to zapewne z faktu, że przestrzeni na Malcie jest niewiele oraz, że korzystać z komór grobowych mogli wszyscy. W katakumbach chowano zarówno chrześcijan (którzy notabene pojawili się na wyspie dopiero w IV wieku n.e.), jak i Żydów czy Rzymian; kobiety, mężczyzn i dzieci; biednych i bogatych. W grobach składano urny z prochami po kremacji czy całe ciała. Przy zmarłych często pozostawiono obiekty będące częścią ubrania, istotne dla zmarłego lub sugerujące np. jego zawód. Wiele obiektów wystawiono na widok publiczny.

Większość katakumb tego kompleksu znana już była naukowcom w połowie XVII wieku. Dopiero jednak w 1894 roku archeolog Antonio Annetto Caruana rozpoczął gruntowny proces poznawania i udostępniania kolejnych komór. Od tego czasu kolejne katakumby były otwierane dla turystów.

Jak twierdzą archeolodzy, zanim powstały katakumby około VI wieku p.n.e., posiadający swoje wpływy na Malcie Fenicjanie, wykuwali bloki kamienia, wykorzystywane jako materiał budulcowy. Stopniowo (ok. IV-III wieku p.n.e.) lokalna ludność zaczęła wykorzystywać puste przestrzenie po kamieniach jako groby dla zmarłych, co też było kontynuowane za Rzymian (od 218 p.n.e.). Zarówno Punijczycy jak i Rzymianie grzebali zmarłych poza murami miasta.

Pierwotnie wykuwano główną komorę, do której schodziło się pionowo, od której odchodziły dwie osobny komory grzebalne. Z czasem mniejsze przestrzenie były przekuwane w większe katakumby, w których poza rodzinami składować zaczęto większe ilości osób. Przyjmuje się, że katakumby wykorzystywane były aż do VIII wieku n.e., kiedy wyspę podbili muzułmanie.

Co ciekawe, katakumby św. Pawła wyróżniają się spośród innych tego typu obiektów na świecie tym, że zachował się w środku m.in. kamienny stół, na którym miały miejsce agapy – uczty wczesnych chrześcijan, zapewne organizowane dla uczczenia zmarłych. Co ciekawe, w katakumbach turyści mogą także zobaczyć unikalne groby z „baldachimem” – wyrzeźbione w charakterystyczny sposób w kamieniu.

Na ścianach katakumb dostrzec można także ilustracje oraz napisy w kolorze czerwonym.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów