Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kiedy w Rzymie stawano się osobą fizyczną?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska kobieta w ciąży
Rzymska kobieta w ciąży

W antycznym Rzymie za osobę fizyczną uważano człowiek od momentu urodzenia, ale tylko wówczas gdy przyszedł na świat żywy, a jego ciało wykazywało cechy naturalności. Oznaką żywego dziecka był dla Rzymian krzyk; dla Sabinian jakiekolwiek oznaki życia.

Dziecko poczęte, ale będące w łonie matki (tzw. nasciturusdosłownie „mający się urodzić”) miało warunkową zdolność prawną, czyli było podmiotem praw i obowiązków, jednak nie mogło dokonywać czynności prawnych. Wyrażała to paremia prawna: nasciturus pro iam nato habetur quotiens de commodis eius agitur – dziecko poczęte uważa się za już narodzone, o ile chodzi o jego korzyści. Dzieci poronione lub zniekształcone, nie były uważane za osoby w sensie prawnym.

Co ciekawe, dla ochrony praw poczętego, jednak nie narodzonego dziecka można było powołać tzw. „kuratora łona” (curator ventris). Kuratorem – zgodnie z prawem XII tablic – mógł być jedynie mężczyzna, którego można było określić jako „męża zaufania” (vir bonus). Najczęściej kurator wyznaczany był z tytułu testamentu. Z naturalnych przyczyn to kurator występował w obronie nienarodzonego jeszcze dziecka, jeżeli np. zmarł ojciec rodziny (pater familias).

W praktyce uprawnienia kuratora ograniczały się do ochrony majątku oraz zapewnienia ciężarnej matce, wprowadzonej w posiadanie w imieniu nasciturusa, środków niezbędnych dp potrzymania ciąży i doprowadzenia do porodu.

Źródła wykorzystane
  • Helena Pietrzak, Curator ventris dla nasciturusa", "UKSW"
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów