Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kielich Warrena

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kielich Warrena
Kielich Warrena

Kielich Warrena jest to unikatowy, srebrny, rzymski puchar pochodzący z początku I wieku n.e., na którym przedstawiono dwie homoerotyczne sceny. Jego nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego współczesnego posiadacza, kolekcjonera sztuki Edwarda Perry’ego Warrena.

Relief na pucharze ukazuje dwa akty seksualne: (1) między młodszym i starszym mężczyzną oraz (2) między dwojgiem młodszym mężczyzn. Przedmiot dowodzi, że antyczni Rzymianie nie unikali dosłownego przedstawienia stosunku. Puchar został prawdopodobnie wykonany przez greckiego rzemieślnika na zamówienie rzymskiego klienta.

Obiekt został prawdopodobnie znaleziony w Battir w Palestynie, a znajduje się obecnie w British Museum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów