Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Klientela rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie wybory
Rzymskie wybory

Bogaci Rzymianie mieli pod swoją opieką tzw. klientów. Klient był w dosłowny tego słowa znaczeniu pasożytem, który w zamian za protekcję i wsparcie materialne był gotów co rano, zgodnie ze zwyczajem, bladym świtem zjawić się w domu patrona, by go przywitać, pozdrowić i zaoferować swe usługi. Czasem patron musiał przypomnieć klientom o ich obowiązkach. Gotowość do świadczenia usług zyskiwała wielką wartość w okresie kampanii wyborczej.

Klientela była niezbędna na przykład w czasie wyborów, kiedy kandydaci starali się o urzędy. Opis jak zdobyć jak największą klientelę i poparcie przedstawia nam brat słynnego mówcy rzymskiego Cycerona – Kwintus, który w swoim liście radzi bratu jak poprowadzić kampanię wyborczą. Marek Tuliusz Cyceron w roku 64 p.n.e. starał się o urząd konsula, którego wybrać miało zgromadzenie centurii,  zorganizowane według podziału majątkowego na 193 centurii. Cyceron zdawał sobie sprawę, że nie może liczyć na poparcie najwyżej warstwy społecznej – nobilów – z racji na swoje urodzenie – był tzw. homo novus („człowiek nowy”). Było to lekceważące określenie człowieka, który pierwszy w swoim rodzie obejmował urząd dający mu prawo do zasiadania w senacie. Cyceron w takim wypadku musiał się starać o poparcie wśród innych warstw społecznych i zabiegać o jak największą klientelę. Kwintus w swoim liście do brata daje mu wskazówki, jak powinien wobec nich postępować i jak zachęcać ich do poparcia jego kandydatury. Tym co z pewnością było nieuniknione w czasie wyborów to długi, w jakie popadał kandydat, aby opłacić klientelę i kampanię wyborczą. Wraz jednak ze zwycięstwem spłacić mógł zarówno długi jak i mocno się wzbogacić.

Więcej o liście Kwintusa do Cycerona poniżej:

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów