Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Klientela rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie wybory
Rzymskie wybory

Bogaci Rzymianie mieli pod swoją opieką tzw. klientów. Klient był w dosłowny tego słowa znaczeniu pasożytem, który w zamian za protekcję i wsparcie materialne był gotów co rano, zgodnie ze zwyczajem, bladym świtem zjawić się w domu patrona, by go przywitać, pozdrowić i zaoferować swe usługi. Czasem patron musiał przypomnieć klientom o ich obowiązkach. Gotowość do świadczenia usług zyskiwała wielką wartość w okresie kampanii wyborczej.

Klientela była niezbędna na przykład w czasie wyborów, kiedy kandydaci starali się o urzędy. Opis jak zdobyć jak największą klientelę i poparcie przedstawia nam brat słynnego mówcy rzymskiego Cycerona – Kwintus, który w swoim liście radzi bratu jak poprowadzić kampanię wyborczą. Marek Tuliusz Cyceron w roku 64 p.n.e. starał się o urząd konsula, którego wybrać miało zgromadzenie centurii,  zorganizowane według podziału majątkowego na 193 centurii. Cyceron zdawał sobie sprawę, że nie może liczyć na poparcie najwyżej warstwy społecznej – nobilów – z racji na swoje urodzenie – był tzw. homo novus („człowiek nowy”). Było to lekceważące określenie człowieka, który pierwszy w swoim rodzie obejmował urząd dający mu prawo do zasiadania w senacie. Cyceron w takim wypadku musiał się starać o poparcie wśród innych warstw społecznych i zabiegać o jak największą klientelę. Kwintus w swoim liście do brata daje mu wskazówki, jak powinien wobec nich postępować i jak zachęcać ich do poparcia jego kandydatury. Tym co z pewnością było nieuniknione w czasie wyborów to długi, w jakie popadał kandydat, aby opłacić klientelę i kampanię wyborczą. Wraz jednak ze zwycięstwem spłacić mógł zarówno długi jak i mocno się wzbogacić.

Więcej o liście Kwintusa do Cycerona poniżej:

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów