Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kobieta rzymska w męskim świecie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie popiersie kobiety
Rzymskie popiersie kobiety

Kobiety w Imperium Rzymskim nie cieszyły się równymi prawami w stosunku do mężczyzn. Tradycyjnie kobietą niezamężną opiekował się ojciec, a następnie mąż jeśli kobieta wyszła za mąż in manu. Wtedy, wybranek serca albo częściej ojca,  przejmował kontrolę nad jej posagiem.

W przypadku gdy kobieta wyszła za mąż sine manu, cały jej dobytek należał do niej a pieczę nad nią sprawowała jej rodzina. Ponadto taka możliwość wiązała się z podsiadaniem opiekuna do końca jej życia.  Jak zatem można było się uwolnić z pod kontroli męża/opiekuna?

Na początku Naszej Ery w Imperium Romanum około 25% urodzonych dzieci nie dożywało pierwszego roku życia a około 50% nie doczekało zdmuchnięcia dziesięciu świeczek na torcie. W czasach Oktawiana Augusta kobieta która urodziła żywe dziecko była wynagradzana przez państwo. Kobieta która była matką trójki dzieci (w przypadku niewolnic, czwórki) stawała się prawdziwie niezależna mogła zrezygnować z opieki męża i sama mogła stanowić o swoim losie.

Autor: Andrzej Głuchowski
Źródła wykorzystane
  • Thomas Wiedemann, Adults and Children in the Roman Empire, 2014
  • The Roman Empire
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów