Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kobieta rzymska w męskim świecie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie popiersie kobiety
Rzymskie popiersie kobiety

Kobiety w Imperium Rzymskim nie cieszyły się równymi prawami w stosunku do mężczyzn. Tradycyjnie kobietą niezamężną opiekował się ojciec, a następnie mąż jeśli kobieta wyszła za mąż in manu. Wtedy, wybranek serca albo częściej ojca,  przejmował kontrolę nad jej posagiem.

W przypadku gdy kobieta wyszła za mąż sine manu, cały jej dobytek należał do niej a pieczę nad nią sprawowała jej rodzina. Ponadto taka możliwość wiązała się z podsiadaniem opiekuna do końca jej życia.  Jak zatem można było się uwolnić z pod kontroli męża/opiekuna?

Na początku Naszej Ery w Imperium Romanum około 25% urodzonych dzieci nie dożywało pierwszego roku życia a około 50% nie doczekało zdmuchnięcia dziesięciu świeczek na torcie. W czasach Oktawiana Augusta kobieta która urodziła żywe dziecko była wynagradzana przez państwo. Kobieta która była matką trójki dzieci (w przypadku niewolnic, czwórki) stawała się prawdziwie niezależna mogła zrezygnować z opieki męża i sama mogła stanowić o swoim losie.

Autor: Andrzej Głuchowski
Źródła wykorzystane
  • Thomas Wiedemann, Adults and Children in the Roman Empire, 2014
  • The Roman Empire
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów