Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kolos Memnona i inskrypcje

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolos Memnona i inskrypcje
Kolos Memnona i inskrypcje

Na tzw. Kolosie Memnona wciąż widoczne są inskrypcje na nogach w języku greckim lub łacińskim, dla upamiętnienia faktu, że usłyszano Memnona. Jak twierdzą badacze, dźwięki wynikają zapewne z faktu, że piaskowiec stopniowo rozszerza się w cieple porannego powietrza. Zachowane graffiti są zarówno prostymi tekstami jak i kompletnymi poematami. Wykonali je m.in. rzymscy urzędnicy i żołnierze. W sumie zachowało się 107 inskrypcji, z czego 11 wykonały kobiety.

Co ciekawe, znajdujące się na południu Egiptu, w Tebach, rzeźby faraonów egipskich z XVIII dynastii były jedną z atrakcji turystycznych w czasach starożytnych. Miejsce odwiedzili m.in. Germanik czy cesarz Hadrian.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów