Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koloseum miało gigantyczny dach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Velarium
Velarium

Arena i widownia Koloseum pokrywane były gigantycznym żaglem (velarium), który miał chronić widzów przed słońcem i deszczem. Był on przymocowany do dużych słupów na górze Koloseum oraz zakotwiczony do podłoża dużymi linami.

Na trzeciej kondygnacji stwierdzono pozostałości po otworach masztów rozmieszczonych wokół widowni (cavea) i podtrzymujących płaty cienkiego żaglowego płótna (vela). Dla rozpinania tej konstrukcji na sznurach wykorzystywano naturalne umiejętności marynarzy z załóg okrętów floty stacjonującej w Misenum (obecne Miseno). Choć znany również z zachowanych amfiteatrów galijskich (Nimes, Arles), system zakładania velarium nie jest dokładnie poznany.

Wielki materiał zasłaniał 2/3 areny.

Źródła wykorzystane
  • Jérôme Carcopino, Życie codzienne w okresie rozkwitu cesarstwa, 1966

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów