Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koloseum miało gigantyczny dach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Velarium
Velarium

Arena i widownia Koloseum pokrywane były gigantycznym żaglem (velarium), który miał chronić widzów przed słońcem i deszczem. Był on przymocowany do dużych słupów na górze Koloseum oraz zakotwiczony do podłoża dużymi linami.

Na trzeciej kondygnacji stwierdzono pozostałości po otworach masztów rozmieszczonych wokół widowni (cavea) i podtrzymujących płaty cienkiego żaglowego płótna (vela). Dla rozpinania tej konstrukcji na sznurach wykorzystywano naturalne umiejętności marynarzy z załóg okrętów floty stacjonującej w Misenum (obecne Miseno). Choć znany również z zachowanych amfiteatrów galijskich (Nimes, Arles), system zakładania velarium nie jest dokładnie poznany.

Wielki materiał zasłaniał 2/3 areny.

Źródła wykorzystane
  • Jérôme Carcopino, Życie codzienne w okresie rozkwitu cesarstwa, 1966

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów