Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koniec kary ad bestia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie zwierzęta
Rzymskie zwierzęta

Dnia 1 października 326 roku n.e. cesarz Konstantyn zakazał kary ad bestia i zamienił ja na metella. Oznaczało to, że nie wolno już było skazywać na karę rozszarpanie na arenie przez dzikie zwierzęta, a skazańcy trafiali na przymusowe roboty w kopalniach.

Walki gladiatorów zniknęły na wschodzie cesarstwa pod koniec IV w naszej ery. W 404 cesarz Honoriusz zniósł walki gladiatorów w części zachodniej cesarstwa rzymskiego.

Źródła wykorzystane
  • J. Carcopino, Widowiska, str. 236.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów