Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lanista – trener gladiatorów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena z serialu Spartakus
Scena z serialu Spartakus

Lanista był trenerem gladiatorów. Sztuka lanisty polegała zapewne na wyćwiczeniu ludzi do walki, a następnie wystawieniu ich przeciw sobie w ciekawych kombinacjach: popularne było na przykład zestawienie „rybiogłowego” (mirmillo) z „sieciarzem” (retiarius).

Od czasu do czasu lanista wynajmował gladiatorów z innych zespołów, by uzupełnić straty lub zdobyć na jakiś czas słynnego zawodnika. Lanista zapewne także szkolił gladiatorów do walki z dzikimi zwierzętami oraz pozyskiwał zwierzęta do walk.

Źródła wykorzystane
  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów