Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lanista – trener gladiatorów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena z serialu Spartakus
Scena z serialu Spartakus

Lanista był trenerem gladiatorów. Sztuka lanisty polegała zapewne na wyćwiczeniu ludzi do walki, a następnie wystawieniu ich przeciw sobie w ciekawych kombinacjach: popularne było na przykład zestawienie „rybiogłowego” (mirmillo) z „sieciarzem” (retiarius).

Od czasu do czasu lanista wynajmował gladiatorów z innych zespołów, by uzupełnić straty lub zdobyć na jakiś czas słynnego zawodnika. Lanista zapewne także szkolił gladiatorów do walki z dzikimi zwierzętami oraz pozyskiwał zwierzęta do walk.

Źródła wykorzystane
  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów