Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ligowie – przodkowie Polaków?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ligowie
Fragment mapy: Starożytna Germania pod koniec I wieku.
Zdjęcie: Alexander G. Findlay, From A Classical Atlas of Ancient Geography, New York 1849

Ligowie (Lugiowie) byli ludem o nie do końca jasnym pochodzeniu, które tuż p.n.e. i w pierwszych wiekach n.e. zamieszkiwali górne dorzecze Odry i Wisły, a więc teren dzisiejszej południowej i środkowej Polski. 

Po raz pierwszy, wzmianka o Lugiach pojawia się w Geografii Strabona, który wspomina że byli oni „wielkim ludem” i wraz z innymi plemionami podlegali niejakiemu Marbodowi – wodzowi Markomanów, których ziemie ojczyste znajdowały się na dzisiejszych Czechach.

Następnie o Lugiach wspomina Tacyt w swoich Rocznikach. W 50 roku n.e. wzięli oni udział w zniszczeniu państwa niejakiego Wanniusza. W innym dziele pt. Germania Tacyt pisze, że Lugiowie dzielili się na wiele plemion (civitates), z których wymienia pięć najważniejszych: Hariów, Helwekonów, Manimów, Helizjów, Nahanarwalów.

Kolejnym rzymski pisarzem, który przytacza Ligów jest Kasjusz Dion. W Historii Rzymskiej przedstawia czas panowania Domicjana (81-96 n.e.), kiedy to w latach 91-92 n.e. Ligowie wspierali Rzym w walkach ze Swebami i Gotami. Na czas walk ze Swebami, Ligowie otrzymali posiłki rzymskie w liczbie 100 jeźdźców. Nie mamy pewności, czy rzeczywiście wojsko rzymskie udało się na ziemie Ligów. Jeśli byłaby to jednak prawda, byłby to pierwszy dowód na obecność rzymskich żołnierzy na obecnych ziemiach Polski.

Klaudiusz Ptolemeusz, naukowiec greckiego pochodzenia żyjący w II wieku n.e., przytacza informacje o Burach – którzy w jego odczuciu należeli do plemienia Ligów. Podobno odegrali oni ważną rolę w czasie wojen markomańskich (167-180 n.e.), o czym świadczy zorganizowanie przeciw nim odrębnej wyprawy wojennej (Expeditio Burica) w latach 182-183 n.e. i zawarcie później przez Kommodusa przymierza z tym ludem.

Następne informacje o Ligach są niejasne. Niektórzy historycy uważają, że wspomina o nich Zosimos w swojej Nowej historii. Twierdzi, że Longiones walczyli na terenie Recji (obecna Austria) z wojskami cesarza rzymskiego Probusa w roku 279 n.e. Władca Rzymu odniósł nad nimi zwycięstwo. Następną wzmianką może być wielki lud Lupiones-Sarmatae umieszczony na mapie Tabula Peutingeriana datowanej ogólnie na II-IV wiek n.e.

Naukowcy uważają, że zapewne do III wieku n.e., Ligowie zostali wchłonięci do struktur społecznych i państwowych Wandalów.

Na koniec warto wspomnieć, że z plemienia Ligów pochodzić mieli słynni bohaterowie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza: Ligia Kallina i Ursus. Sienkiewicz identyfikował Ligów ze Słowianami, a sam motyw pojawienia się Ligów w powieści miał na celu przede wszystkim podbudowanie morale Polaków będących pod zaborami. Próbowano wyprowadzić słowiański rodowód nazwy plemienia jako mieszkańców ługów, łęgów tj. podmokłych zarośli, mokradeł, leśnych bagien. Teoria ta jest jednak odrzucana i uważa się, ze nazwa plemienia pochodzi od imienia celtyckiego boga – Lugha.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia Rzymska, LXVII
  • Jerzy Strzelczyk, Wandalowie i ich afrykańskie państwo
  • Jerzy Strzelczyk, Zapomniane narody Europy, Wrocław 2009
  • Tacyt, Germania, XLIII

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów