Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

List żołnierza Aureliusa Poliona ze skargą do rodziny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

List żołnierza Aureliusa Poliona ze skargą do rodziny
List żołnierza Aureliusa Poliona ze skargą do rodziny | Zdjęcie: Bancroft Library

Zachowany we fragmentach antyczny papirus, który został wysłany przez rzymskiego żołnierza o imieniu Aurelius Polion do swojej rodziny. Żołnierz skarży się w nim, że nie otrzymuje od nich listów i czuje się, jakby traktowali go jak kogoś „obcego”. Obiekt datowany jest na początek III wieku n.e. i znaleziony został w Egipcie.

Rozpoznana treść listu:

Modlę się, abyście byli zdrowi dzień i noc, i zawsze składam hołd wszystkim bogom w waszym imieniu. Nie przestaję do was pisać, mimo że nie macie mnie w pamięci. Nie przestaję myśleć o was i mieć was w sercu, mimo że nigdy nie pisaliście do mnie w sprawie waszego zdrowia i jak się macie. Martwię się o was, bo chociaż często otrzymywaliście ode mnie listy, nigdy odpisaliście do mnie, abym mógł wiedzieć, co u was.

Wysłałem do was sześć listów. W chwili, gdy będziesz (?) o mnie myślał, uzyskam pozwolenie od konsula (dowódcy) i przyjadę do was, abyście wiedzieli, że jestem waszym bratem. (?) nic od Was do wojska, ale winię was, bo chociaż do was piszę, nikt z Was (?)… nie ma na to względu. Spójrz, wasz (?) sąsiad… Jestem waszym bratem1.

Przypisy
  1. Tłumaczenie własne z języka angielskiego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów