Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Lukullusowe uczty”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Uczta rzymska
Uczta rzymska

Słynne sformułowanie „lukullusowe uczty” wywodzi się od imienia rzymskiego wodza i polityka z I wieku p.n.e. Lucjusza Licyniusza Lukullusa (117-56 p.n.e.), który miał opinię smakosza. 

Określano go niekiedy, jako największego łakomczucha starożytności, który swoimi wystawnymi ucztami z najdroższymi i najbardziej wyszukanymi daniami wprawiał w osłupienie ówczesny Rzym. Jemu też przypisuje się sprowadzenie do Europy czereśni czy moreli.

Swojego bogactwa dorobił się na wyprawach na wschodzie i walkach z Mitrydatesem, królem Pontu. Pieniądze przeznaczał głównie na budowę luksusowych pałaców, gdzie najsłynniejszym był ten zlokalizowany w modnej miejscowości Tusculum. Tak ją opisuje Plutarch:

Miał też Lukullus willę na wsi koło Tuskulum z punktami widokowymi, z otwartymi salonami i spacerowymi portykami. Pompejusz jednak, będąc tam, ganił Lukullusa, że dobrze pomyślał wszystko na lato, ale w zimie w tej willi nie da się mieszkać. Na to Lukullus z uśmiechem: „Uważasz więc, że mam rozum słabszy od żurawi i bocianów, bo moje domy nie zmieniają miejsca w miarę pór roku”.

Plutarch, Lukullus, 39

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów