Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Madauros – rzymskie miasto w Algierii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny Madauros
Ruiny Madauros

Madauros jest były miastem rzymskim, którego pozostałości znajdują niedaleko współczesnego miasta algierskiego, M’daourouch. W mieście tym urodził się rzymski pisarz Apulejusz.

Ruiny Madauros obejmuje teren 267 akrów; naukowcy podejrzewają, że na tę chwilę jedynie 17 akrów zostało odkrytych. Pierwszego odkrycia rzymskiego miasta dokonano na początku XX wieku.

Do naszych czasów zachowała się brukowana droga oraz antyczna brama wjazdowa. Samo miasto ma typowo rzymską zabudowę: teatr (zachowały się kamienne siedziska), łaźnie, bazylika, mauzoleum, posągi itd.

Miasto Madauros powstało w I wieku n.e., za panowania cesarza Nerwy. Pierwotnie byłą to kolonia – Colonia Flavia Augusta Veteranorum Madaurensium, w której mieszkańców stanowili rzymscy weterani.

Miasto prosperowało i stało się jednym z głównych rzymskich miast Numidii. Z czasem nastąpiła chrystianizacja miejsca, w którym większą część populacji stanowili lokalni Berberowie. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, miasto przeżywało stopniowy upadek, co wynikało z panowania Wandalów w północnej Afryce. Miasto zostało na pewien czas podbite przez Bizancjum; finalnie całkowicie opustoszało przed inwazją Arabów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów