Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Malowidło rzymskich chrześcijan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Malowidło chrześcijańskie
Malowidło chrześcijańskie

Chrystus wraz z dwoma świętymi (św. Gorgoniusz i ze św. Tyburcjusz) oraz powyżej czterej męczennicy, uwiecznieni na fresku rzymskich chrześcijan z IV wieku n.e. Dzieło znajduje się w jednej z krypt Katakumb świętego Marcelina i Piotra w Rzymie przy Via Latina.

Obaj ponieśli śmierć przez ścięcie w okresie panowania cesarza Dioklecjana (284-305 n.e.). Według tradycji ich ciała zostały wrzucone do grobu, który sami musieli wykopać. Z niego wydobyła je Święta Łucja i ponownie pochowała z należytą czcią. Główną postacią malowidła jest Jezus Chrystus, stojącey pośrodku fresku w postaci baranka.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów