Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Manipulatorka Atia Starsza?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Polly Walker jako Atia Starsza i James Purefoy jako Antoniusz w serialu Rzym
Polly Walker jako Atia Starsza i James Purefoy jako Antoniusz w serialu Rzym | Zdjęcie: HBO

Atia Starsza, siostrzenica Juliusza Cezara i matka Gajusza Oktawiana oraz Oktawii była jedną z najbardziej wyrazistych postaci kobiecych serialu telewizyjnego „Rzym”. W serialu ukazana została ona, jako amoralna manipulatorka, która pozwala sobie na grę uczuciami i swata członków swojej rodziny dla osiągania celów politycznych. Czy źródła historyczne to potwierdzają?

Co ciekawe,  Tacyt w swoich Dialogus de oratoribus wspomina ją, jako przykładną i oddaną matkę oraz matronę o wysokim stopniu pobożności.

Ponadto w serialu HBO Atia żyje, aż do zakończenia wojny domowej i objęcia władzy przez syna Oktawiana w 27 roku p.n.e. Według przekazów antycznych zmarła w sierpniu lub wrześniu roku 43 p.n.e., za pierwszego konsulatu Oktawiana, a jeszcze przed bitwą pod Filippi. Oktawian uhonorował jej pamięć publicznym pogrzebem.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywot Oktawiana
  • Tacyt, Dialogus de oratoribus

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów