Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marcja, czyli jak jedna cudzołożnica uratowała chrześcijan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kommodus
Paulina Bieś, obraz Kommodus, 2023

Reskrypt wydany przez cesarza Marka Aureliusza w 176 r. zakazujący wyznawania obcych religii, potwierdził prześladowania chrześcijan. Do największego nasilenia prześladowań w owym okresie dochodzi w 177 roku w Lugdunum, gdzie zginął biskup Potejnos, mający ponad 90 lat. W samym Rzymie męczeńską śmierć poniósł święty Justyn.

Jednak dzięki Marcji, kochance syna Marka Aureliusza, nie były one kontynuowane w późniejszym czasie – za panowania Kommodusa.

Z Żywotu św. Apolloniusza Męczennika:

Po śmierci cesarza Marka Aureliusza, który chrześcijan okrutnie prześladował, miał Kościół Święty 12 lat spokoju, albowiem Kommodus, syn jego i następca, jakkolwiek był złym człowiekiem  i księciem krwi chciwym, jednakże chrześcijan ochraniał; skłaniała go zaś do tego nałożnica jego, imieniem Marcya. Nie była wprawdzie chrześcijanką, ale szanowała nauki chrześcijan  i podziwiała ich wierność, stałość oraz posłuszeństwo dla władzy, jakie chrześcijaństwo wyznawcom swym zawsze zalecało.

Jej wychowawcą był eunuch Hiacynt, który w rzymskiej gminie chrześcijańskiej był kapłanem i członkiem rady kapłańskiej „papieża” Eleuteriusza i jego następcy Wiktora I.

Pod wpływem prezbitera Hiacynta Marcja nabrała bardzo przychylnego stosunku do chrześcijan, choć ze źródeł wynika, że nie przyjęła chrztu. Przekonała ona władcę, by zaniechał prześladowań chrześcijan. Następnie wezwała Wiktora (obecnego papieża) do stawienia się w pałacu cesarskim, aby ten przedstawił jej listę chrześcijan, którzy zostali skazani na ciężkie roboty w kopalniach w Sardynii. Po rozmowie z Kommodusem wysłała posłańca do Sardynii z cesarskim rozkazem zwolnienia chrześcijan i zwrócenia im wolności.

Sytuacja chrześcijan stała się na tyle dobra, że pozwolono im podjąć prace w aparacie państwowym. Według Ireneusza z Lyonu kilku chrześcijan zatrudniono jako urzędników w sądzie cesarskim. Nawet po śmierci Kommodusa, za cesarza Septymiusza Sewera, chrześcijanie nie doznawali ucisku, a święty Wiktor prawdopodobnie jako pierwszy papież zmarł śmiercią naturalną.

Autor: Paulina Bieś
Źródła wykorzystane
  • Ks. Piotr Skarga, o. Prokop Leszczyński, Żywot św. Apolloniusza Męczennika, Warszawa, 1910
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 1986

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów