Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Maź z kapusty – lek Katona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie starszego mężczyzny – tzw. patrycjusz Torlonia. Uznawane za podobiznę Katona Starszego
Katon Starszy

Katon Starszy, autor dzieła „O gospodarstwie wiejskim” (De agri cultura), polecał stosowanie mazi z kapusty do okładania ran, opuchlizn, poparzeń, a nawet przemieszczeń kości. Z kolei na zapalenie stawów zalecał wykorzystywać siekaną, surową kapustę zmieszaną z kolendrą oraz peklowaną kapustę zmieszaną z octem i miodem. 

Kato wspomina także o leku nazywanym „całkowicie oczyszczającym”, który jest bardzo silną mieszanką kawałków szynki, buraków, ostryg, ryb, skorpiona, ślimaków, soczewicy i różnych innych składników. Wszystko miesza się z winem. Smak tej mieszanki był podobno zaskakująco dobry, a jego działanie było silnie przeczyszczające.

Źródła wykorzystane
  • Katon, O gospodarstwie wiejskim

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów