Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Metody liczenia czasu przez Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rysunek ukazujący upływający czas
Rysunek ukazujący upływający czas

Antyczni Rzymianie do liczenia lat przeszłych korzystali w głównej mierze z dwóch metod.

Albo (1) AUC (ab urbe condita – „od założenia Miasta”, czyli 753 roku p.n.e.), albo (2) poprzez odnoszenie się do roku, kiedy swój urząd pełnili konsulowie.

Pierwsza metoda używana była zarówno, kiedy stosowano kalendarz rzymski jak i juliański. System ten, zaproponowany został przez Marka Terencjusza Warrona.

Co ciekawe, w III wieku n.e. wprowadzono innym sposób liczenia czasu, zaproponowany przez Kościół w Aleksandrii – Anno Diocletiani (A.D. – określany jako „Era Męczenników”, wprowadzony za wstąpienia na tron cesarza Dioklecjana w 284 roku n.e.). Za panowania Dioklecjana miały miejsce jedne z ostatnich wielkich prześladowań chrześcijan.

Ten z kolei został stopniowo wyparty w VI wieku przez Anno Domini (A.D. – czyli liczenie czasu od narodzin Chrystusa), który był zaproponowany przez Dionizego Małego.

Źródła wykorzystane
  • David Ewing Duncan, Historia kalendarza, Warszawa 2002

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów