Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Metody liczenia czasu przez Rzymian

Rysunek ukazujący upływający czas
Rysunek ukazujący upływający czas

Antyczni Rzymianie do liczenia lat przeszłych korzystali w głównej mierze z dwóch metod.

Albo (1) AUC (ab urbe condita – „od założenia Miasta”, czyli 753 roku p.n.e.), albo (2) poprzez odnoszenie się do roku, kiedy swój urząd pełnili konsulowie.

Pierwsza metoda używana była zarówno, kiedy stosowano kalendarz rzymski jak i juliański. System ten, zaproponowany został przez Marka Terencjusza Warrona.

Co ciekawe, w III wieku n.e. wprowadzono innym sposób liczenia czasu, zaproponowany przez Kościół w Aleksandrii – Anno Diocletiani (A.D. – określany jako „Era Męczenników”, wprowadzony za wstąpienia na tron cesarza Dioklecjana w 284 roku n.e.). Za panowania Dioklecjana miały miejsce jedne z ostatnich wielkich prześladowań chrześcijan.

Ten z kolei został stopniowo wyparty w VI wieku przez Anno Domini (A.D. – czyli liczenie czasu od narodzin Chrystusa), który był zaproponowany przez Dionizego Małego.

Źródła wykorzystane
  • David Ewing Duncan, Historia kalendarza, Warszawa 2002

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów