Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Miniaturowe ogrody” Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zabudowa antycznego rzymskiego miasta
Zabudowa antycznego rzymskiego miasta

Roślinność i umiłowanie do zieleni znane były ludom antycznym, zwłaszcza Grekom oraz Rzymianom. Rzymianie, jako lud typowo rolniczy, odwoływał się do natury i cenił sobie obecność roślin w swoim otoczeniu.

Jak podaje Pliniusz Starszy, we wczesnych dziejach państwa rzymskiego niższe warstwy społeczne Rzymu (prawdopodobnie w trakcie rozwoju miasta w duży ośrodek miejski) miały w zwyczaju w swoich oknach umieszczać doniczki z roślinami, tworząc swego rodzaju „miniaturowe ogrody” i odtwarzać realia prowincjonalne. Z czasem jednak coraz częściej dochodzić zaczęło do włamań i mieszkańcy zmuszeni zostali ryglować i zamykać okna.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna. XIX.19

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów