Relief rzymski z III wieku n.e. ukazujący Mitrę zabijającego byka. W trakcie robienia zdjęcia obiekt znajdował się na wystawie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.
Mitra był perskim bogiem słońca, który stał się stopniowo popularny w Rzymie, i poszerzał grono wyznawców od I wieku n.e. W mitologii perskiej uznawany za pomocnika Ahuramazdy. Kult Mitry, sprawowano w grotach wykutych w skale. W ofierze składano mu różne zwierzęta, które następnie były zjadane. Mitrę przedstawiano jako młodzieńca w tunice, w czapce frygijskiej na głowie, zabijającego byka.
Rzeźba wykonana jest z marmuru typu Carrara. Bóstwo przedstawione zostało z odwróconą głową, wbijające nóż w gardło zwierzęcia. Relief przedstawia także psa liżącego krew zwierzęcia (symbol dobrobytu), skropiona wbijającego żądło w genitalia byka czy zmianę ogona ofiary w kłos pszenicy.
Po obu stronach sceny widzimy także tzw. Cautesa i Cautopatesa, prawdopodobnie dwa uosobienia boga – jeden trzyma pochodnię skierowaną w dół (symbolizuje zajście słońca;); drugi w górę (wzejście słońca). U góry, z lewej, widzimy z kolei popiersie Słońca z koroną na głowie, z której jedno z promieni razi Mitrę; z prawej, popiersie Księżyca. Przed Słońcem widać także kruka, ptaka Mitry.