Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mitra zabijający byka na reliefie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mitra zabijający byka na reliefie
Mitra zabijający byka na reliefie

Relief rzymski z III wieku n.e. ukazujący Mitrę zabijającego byka. W trakcie robienia zdjęcia obiekt znajdował się na wystawie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Mitra był perskim bogiem słońca, który stał się stopniowo popularny w Rzymie, i poszerzał grono wyznawców od I wieku n.e. W mitologii perskiej uznawany za pomocnika Ahuramazdy. Kult Mitry, sprawowano w grotach wykutych w skale. W ofierze składano mu różne zwierzęta, które następnie były zjadane. Mitrę przedstawiano jako młodzieńca w tunice, w czapce frygijskiej na głowie, zabijającego byka.

Rzeźba wykonana jest z marmuru typu Carrara. Bóstwo przedstawione zostało z odwróconą głową, wbijające nóż w gardło zwierzęcia. Relief przedstawia także psa liżącego krew zwierzęcia (symbol dobrobytu), skropiona wbijającego żądło w genitalia byka czy zmianę ogona ofiary w kłos pszenicy.

Po obu stronach sceny widzimy także tzw. Cautesa i Cautopatesa, prawdopodobnie dwa uosobienia boga – jeden trzyma pochodnię skierowaną w dół (symbolizuje zajście słońca;); drugi w górę (wzejście słońca). U góry, z lewej, widzimy z kolei popiersie Słońca z koroną na głowie, z której jedno z promieni razi Mitrę; z prawej, popiersie Księżyca. Przed Słońcem widać także kruka, ptaka Mitry.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów