Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mityczne morskie stworzenia na rzymskiej mozaice

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mityczne morskie stworzenia na rzymskiej mozaice
Mityczne morskie stworzenia na rzymskiej mozaice

Piękna mozaika podłogowa ukazująca mityczne stworzenia morskie oraz postaci z mitologii greckiej; dzieło zdobiło frigidarium w łaźniach w rzymskiej luksusowej posiadłości Villa Romana del Casale na Sycylii.

W centrum widoczny jest Arion, grecki na wpół mityczny piosenkarz, który grając na lirze zasiada na grzbiecie delfina. Według przekazów antycznych Arion uciekając przed piratami miał zostać ocalony przez grupę delfinów, które zakochały się w jego śpiewie i muzyce.

Na mozaice dostrzec można (w lewym dolnym rogu) także ichthyocentaura z torsem ludzkim, dwoma kopytami oraz ogonem ryby. Po lewej widoczne są Nereidy, piękne córki boga morza Nereusa. Na mozaice dostrzec można także Trytona, jak i zwierzęta: ryby, smoki, jelenia czy pantery.

W apsydzie jedynie fragmentarycznie zachowała się głowa boga Oceanusa, który symbolicznie dostarcza wodę ziemi, powietrzu i rzekom. Niektórzy badacze uważają, że postać mogła tak naprawdę symbolizować cesarza obdarowywającego obywateli dobrem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów