Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika „Cztery pory roku”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika Cztery pory roku
Mozaika Cztery pory roku

Mozaika „Cztery pory roku” została odkryta w triclinium domus znalezionego w Rawennie podczas prac wykopaliskowych w roku 1993. Przedstawia personifikację Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy oraz postać grającą na fletni.

Wiosna nosi czerwoną, krótką tunikę, a jej głowę zdobi korona z liści i kwiatów. Tunika Jesieni jest biała, a zimę otula zielony płaszcz. Postać Lata niestety nie zachowała się. Zawarty na mozaice schemat koła symbolizuje upływ czasu i następowanie po sobie pór roku. Mozaikę możemy podziwiać z pozostałymi odkryciami Domu Kamiennych Dywanów, w podziemiach kościoła św. Eufemii, który wyrósł na jego pozostałościach w Rawennie.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów