Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzech

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzech
Mozaika rzymska ukazująca mysz jedzącą orzech

Rzymska mozaika podłogowa ukazująca mysz jedzącą orzech. Obiekt znajduje się w Muzeach Watykańskich i datowany jest na czas rządów cesarza Hadriana (117-138 n.e.)

Mozaika została wykonana niezwykle żmudną i precyzyjną metodą opus vermiculatum. Artyści tworząc mozaikę układali bardzo małe i blisko ułożone tesserae (fragmenciki materiału), aby ukazać prawidłowe kolory oraz kontury. W tym dziele sztuki widzimy dodatkowo, że artyście udało się wprowadzić cieniowanie, co daje piękny efekt realizmu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów