Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mozaika ukazująca pojedynek pięściarski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca pojedynek pięściarski
Mozaika ukazująca pojedynek pięściarski | Zdjęcie: Marshall Astor

Rzymska mozaika ukazująca pojedynek pięściarski, opisany w „Eneidzie” Wergiliusza. Entellus z Sycylii oraz młody Dares stoczyli ze sobą walkę, w której ten drugi poniósł porażkę (ranny, ukazany po prawej). Opis walki ma miejsce w Eneidzie w księdze V.400-405. Entellus w nagrodę otrzymał byka.

Obaj bokserzy posiadają rękawice antyczne, które miały na celu zadanie większych obrażeń, a nie jak współczesne tłumienie uderzenia (tzw. caestus). Ten rodzaj rękawicy lub ochraniacza na rękę wyrabianego ze skóry i metalu.

Obiekt znajduje się w Getty Museum w Los Angeles.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów