Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najbardziej Rzymianie cenili niewolników narodzonych w niewoli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Junius - niewolnik z mozaiki
Junius - niewolnik z mozaiki

Antyczni Rzymianie stworzyli społeczeństwo, w którym w olbrzymim stopniu wykorzystywano niewolnictwo. Co warte podkreślenia, Rzymianie najbardziej cenili sobie niewolników narodzonych w niewoli (tzw. vernae; w l.poj. verna), gdyż tacy nigdy nie zaznali poczucia wolności i swoją sytuację życiową uważali za normalny stan.

Posiadając dziecko zrodzone w niewoli właścicielowi było łatwiej wychować sobie wiernego i oddanego sługę, nie myślącego o buncie lub swoim ciężkim losie. Warto nadmienić, że Katon Starszy, żyjący w latach 234-149 p.n.e., doskonale zdawał sobie sprawę z korzyści, jakie przynosiło posiadanie dziecka niewolniczego. Nie myślał tu jednak jedynie w kontekście posiadania wiernego sługi. Jak podaje Plutarch:

[Katon] dawał też pieniądze niewolnikom domowym, jeśli tego chcieli. Ci kupowali za nie dzieci. Wychowywali je i karmili na koszt Katona, a po roku znów je sprzedawali. Wiele takich dzieci utrzymywał sam Katon, po czym przy sprzedaży oddawał dziecko kupcowi, który dawał najwięcej.

Plutarch, Katon Starszy, 21

Katon mając wiele, „dobrze ułożonych”, dzieci-niewolników mógł dodatkowo nieźle zarobić, gdyż na rynku niewolniczym były one bardzo cenne. Co interesujące, zachęcał nawet męskich niewolników do uprawiania miłości z innymi niewolnicami, jednak za dodatkową opłatą. W ten sposób miał podwójny profit: zarobek oraz szansę na potencjalne dziecko zrodzone z niewolniczego związku.

Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów