Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nepotyzm w starożytnym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena z filmu "Rzym"
Scena z filmu "Rzym"

Kariera polityczna w starożytnym Rzymie przebiegała według ściśle ustalonego schematu, tzw. Cursus honorum. Pierwszym etapem było odbycie 10- letniej służby wojskowej w rzymskich legionach lub u boku generała, który był krewnym albo przyjacielem rodziny.

Nepotyzm nie był potępiany, ponieważ każda znacząca rodzina musiała podtrzymywać swój prestiż walcząc bohatersko w czasie wojny lub fundując budynki użyteczności publicznej. Członek takiej rodziny musiał utrzymywać wysoki poziom jej prestiżu, udowadniając swoją wartość i umiejętności w czasie wojny oraz wielkoduszność wobec państwa i obywateli w czasie pokoju. Dlatego nepotyzm zapewniał trwanie rodów.

Kandydaci na stanowiska urzędnicze w starożytnym Rzymie wybierani byli spośród osób o nienagannej reputacji swojej jak i rodziny z której pochodzili. Prawdą bowiem było, że członek takiej rodziny wychowywany był w poszanowaniu i poczuciu wartości chwały i musiał bezwzględnie za nią podążać. Nikt nie ośmieliłby się wyrzec tych wartości, nawet za cenę życia.

Kandydaci pochodzący z najstarszych rodów byli uprzywilejowani, ponieważ w propagandzie wyborczej mogli wykorzystywać zasługi swoich przodków.

Autor: Karolina Piontkowska
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów