Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nepotyzm w starożytnym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scena z filmu "Rzym"
Scena z filmu "Rzym"

Kariera polityczna w starożytnym Rzymie przebiegała według ściśle ustalonego schematu, tzw. Cursus honorum. Pierwszym etapem było odbycie 10- letniej służby wojskowej w rzymskich legionach lub u boku generała, który był krewnym albo przyjacielem rodziny.

Nepotyzm nie był potępiany, ponieważ każda znacząca rodzina musiała podtrzymywać swój prestiż walcząc bohatersko w czasie wojny lub fundując budynki użyteczności publicznej. Członek takiej rodziny musiał utrzymywać wysoki poziom jej prestiżu, udowadniając swoją wartość i umiejętności w czasie wojny oraz wielkoduszność wobec państwa i obywateli w czasie pokoju. Dlatego nepotyzm zapewniał trwanie rodów.

Kandydaci na stanowiska urzędnicze w starożytnym Rzymie wybierani byli spośród osób o nienagannej reputacji swojej jak i rodziny z której pochodzili. Prawdą bowiem było, że członek takiej rodziny wychowywany był w poszanowaniu i poczuciu wartości chwały i musiał bezwzględnie za nią podążać. Nikt nie ośmieliłby się wyrzec tych wartości, nawet za cenę życia.

Kandydaci pochodzący z najstarszych rodów byli uprzywilejowani, ponieważ w propagandzie wyborczej mogli wykorzystywać zasługi swoich przodków.

Autor: Karolina Piontkowska
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów