Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niebezpieczeństwa w toaletach rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska ukazująca walkę ośmiornicy i raka
Mozaika rzymska ukazująca walkę ośmiornicy i raka

Antyczny Rzym jawi się nam jako jedna z cywilizacji, która zasłynęła osiągnięciami z dziedziny kanalizacji i higieny. Pomimo jednak występowania kanałów ściekowych i toalet publicznych, wśród Rzymian panowała pewna trwoga, kiedy myśleli o toaletach.

Przykładowo rzymski pisarz Claudius Aelianus z przełomu II i III wieku n.e., wspomina w swoim dziele De Natura Animalium o ośmiornicy, która ponoć w prywatnym domostwie miała wyjść z rur ściekowych w domostwie i wyjeść ryby ze spiżarni. Tę historię można wziąć raczej w cudzysłów, jednak pewnym się może wydawać to, że domy były odwiedzane przez gryzonie, owady i inne stworzenia, które żyły w kanalizacji.

Na osoby korzystające z toalety czekały inne atrakcje. Ponoć w trakcie powodzi woda z odchodami mogła wylać z toalet; z kolei duża ilość metanu w rurach mogła powodować nawet wybuch płomienia.

Dowodem na to, że antyczni Rzymianie obawiali się w pewnym sensie toalet jest fakt, że mniej znajdziemy śladów po graffiti właśnie w toaletach, niżeli w innych miejscach publicznych.

Źródła wykorzystane
  • A. O. Koloski-Ostrow, The Archaeology of Sanitation in Roman Italy, 2015
  • Claudius Aelianus, De Natura Animalium

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów