Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niebezpieczeństwa w toaletach rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska ukazująca walkę ośmiornicy i raka
Mozaika rzymska ukazująca walkę ośmiornicy i raka

Antyczny Rzym jawi się nam jako jedna z cywilizacji, która zasłynęła osiągnięciami z dziedziny kanalizacji i higieny. Pomimo jednak występowania kanałów ściekowych i toalet publicznych, wśród Rzymian panowała pewna trwoga, kiedy myśleli o toaletach.

Przykładowo rzymski pisarz Claudius Aelianus z przełomu II i III wieku n.e., wspomina w swoim dziele De Natura Animalium o ośmiornicy, która ponoć w prywatnym domostwie miała wyjść z rur ściekowych w domostwie i wyjeść ryby ze spiżarni. Tę historię można wziąć raczej w cudzysłów, jednak pewnym się może wydawać to, że domy były odwiedzane przez gryzonie, owady i inne stworzenia, które żyły w kanalizacji.

Na osoby korzystające z toalety czekały inne atrakcje. Ponoć w trakcie powodzi woda z odchodami mogła wylać z toalet; z kolei duża ilość metanu w rurach mogła powodować nawet wybuch płomienia.

Dowodem na to, że antyczni Rzymianie obawiali się w pewnym sensie toalet jest fakt, że mniej znajdziemy śladów po graffiti właśnie w toaletach, niżeli w innych miejscach publicznych.

Źródła wykorzystane
  • A. O. Koloski-Ostrow, The Archaeology of Sanitation in Roman Italy, 2015
  • Claudius Aelianus, De Natura Animalium

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów