Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niedźwiedzie polarne w antycznym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarny

Zgodnie z przekazem Tytusa Kalpurniusza Siculusa, rzymskiego poety z III wieku n.e., w antycznym Rzymie na arenach amfiteatrów pojawiać się miały niedźwiedzie, które polowały na foki. Pisarz wspomina konkretnie tutaj wydarzenie z czasów panowania cesarza Nerona (54-68 n.e.).

Autor nie wymienia w swoim utworze konkretnie niedźwiedzia polarnego lub żyjącego w zimnym klimacie. Jak wiemy jednak, na foki polują jedynie niedźwiedzie polarne. Jeżeli jest to prawda, potwierdzałoby to jak daleko potrafili dotrzeć rzymscy kupcy lub z jak odległymi ludami kooperowali. Nie zapominajmy w końcu, że Rzymianie prowadzili współpracę handlową z Chinami, Indiami czy ludami afrykańskimi. Z drugiej strony sprowadzenie dużego mięsożercy z północnej Norwegii lub Syberii do Italii, do tego żywego, wydawać się może, jak na tamte czasy, zadaniem niemal niemożliwym.

Źródła wykorzystane
  • Kalpurniusz Siculus, Eklogi, VII.65-6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów