Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieprzyzwoity gest w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Detal z antycznej rzeźby
Detal z antycznej rzeźby

Zdarza się, że w czasach obecnych osoby publiczne nadużywają gestów uważanych za obsceniczne. „Infamis digitus”, czyli środkowy palec ułożony w sposób przypominający męskie genitalia był gestem jak najbardziej znanym w starożytności i już wówczas uważanym za obraźliwy i obsceniczny.

Oktawian August niezwykle wrażliwy na wszelkie przejawy naruszenia dobrych obyczajów bywał w takich przypadkach stanowczy. Jak podaje Swetoniusz w „Żywocie Augusta”, aktor imieniem Pylades został wygwizdany podczas przedstawienia przez jednego z widzów. Użył wtedy użył słynnego gestu ściągając na nieszczęśnika całą uwagę.

Oktawian August za karę kazał Pyladesa wygnać z Rzymu i z Italii. Popularna anegdota głosi także, że ten sam gest miał zostać użyty już w IV w p.n.e.przez Diogenesa wobec Demostenesa, jako reakcja na jego wywody.

Autor: Izabela Henning
Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywot Augusta

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów