Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niesamowity amfiteatr Skryboniusza Kurio

Niesamowity amfiteatr Skryboniusza Kurio
Niesamowity amfiteatr Skryboniusza Kurio

Pliniusz Starszy wspomina o pewnym niesamowitym amfiteatrze Skryboniusza Kurio, wzniesionym w 52 roku p.n.e.

Zrobił wtedy z drzewa dwa wielkie obok siebie stojące teatry; każdy wisiał na osi w równowadze i był ruchomy; przed południem dawano sztuki w obydwóch, obróciwszy je tyłami do siebie, ażeby aktorzy na scenie nie przeszkadzali sobie; potem obracano je nagle i stały frontami ku sobie; na wieczór spuszczano deski, skrzydła się schodziły i tworzyły amfiteatr (…).

Pliniusz Starszy, Historia naturalna,  XXXVI.15

Generalnie Pliniusz docenia pomysłowość Skryboniusza, jednak ma także pewne wątpliwości. Mianowicie najbardziej obawia się on o życie i bezpieczeństwo widzów. Tak o to miał stwerdzić: „Oto ów zwycięzca ziem i ziem całego świata, który narody i państwa dzieli, prawa zagranicznym posyła i w rodzaju ludzkim niejako bogów przedstawia, wisi w machinie i na własne niebezpieczeństwo rękoma klaszcze!”.

Co do samego obracania. Zastosowano mechanizm oparty prawdopodobnie na szynach i rolkach. Pliniusz podaje, że w ostatnim dniu igrzysk ku czci ojca Skryboniusza mechanizm był już tak zużyty, że zrezygnowano z obracania teatrów – ustawiono je w pozycji amfiteatru, a dzielono go ustawionymi na środku drewnianymi budynkami scenicznymi.

Źródła wykorzystane
  • Bomgardner David Lee, The Story of the Roman Amphitheatre
  • Starożytność nieznana
  • Smith William, A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, John Murray, London 1875

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów