Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niesamowity fresk z komnaty Liwii Druzylli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk w komnacie Liwilii
Fresk w komnacie Liwilii

W 1863 roku w willi Liwii Druzylii (Villa di Livia), żony cesarza Oktawiana Augusta, natrafiono na niezwykłe dzieło sztuki. Podziemna komnata została tak zaprojektowana, że odwiedzająca osoba ma zapewnione niesamowite wrażenia artystyczne.

Villa di Livia zbudowana została w końcu I wieku p.n.e. w rzymskiej dzielnicy Prima Porta. Budowla zasłynęła z powodu znalezienia marmurowego posągu Augusta oraz odkrycia pięknego fresku zaliczanego do tzw. drugiego stylu pompejańskiego.

Fresk pokrywający ściany izby ukazuje bujny ogród, pełen jodeł, dębów i innej roślinności, które ukazane są w oszałamiającej perspektywie. Dla antycznych Rzymian jak i współczesnych taki malunek jest niezwykle żywy. Każdy kto stanie po środku pokoju poczuje się częścią tego świata. Była to antyczna próba stworzenia „wirtualnego świata”.

Fresk Liwilii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów