Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezwykle interesująca mozaika ukazująca „złe oko”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niezwykle interesująca mozaika ukazująca złe oko
Niezwykle interesująca mozaika ukazująca "złe oko"

Niezwykle interesująca mozaika rzymska ukazująca jak duże obawy mieli antyczni ludzie przed tzw. „złym okiem”, które miało sprawiać cierpienie lub nieszczęście.

Na mozaice ukazano Oko, które jest przeszywane trójzębem i mieczem, dziobane przez kruka, obszczekiwane przez psa i atakowane przez stonogę, skorpiona, kota oraz węża. Karzeł z gigantycznym fallusem krzyżuje patyki. Grecka adnotacja „KAI SU” oznacza „Także i ty”.

Rzymska mozaika pochodzi z tzw. Domu Złego Oka w Antiochii. Obecnie obiekt znajduje się w Hatay Arkeoloji Müzesi, Antiochia (południowa Turcja).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów