Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezwykle interesująca mozaika ukazująca „złe oko”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niezwykle interesująca mozaika ukazująca złe oko
Niezwykle interesująca mozaika ukazująca "złe oko"

Niezwykle interesująca mozaika rzymska ukazująca jak duże obawy mieli antyczni ludzie przed tzw. „złym okiem”, które miało sprawiać cierpienie lub nieszczęście.

Na mozaice ukazano Oko, które jest przeszywane trójzębem i mieczem, dziobane przez kruka, obszczekiwane przez psa i atakowane przez stonogę, skorpiona, kota oraz węża. Karzeł z gigantycznym fallusem krzyżuje patyki. Grecka adnotacja „KAI SU” oznacza „Także i ty”.

Rzymska mozaika pochodzi z tzw. Domu Złego Oka w Antiochii. Obecnie obiekt znajduje się w Hatay Arkeoloji Müzesi, Antiochia (południowa Turcja).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów