Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezwykle rzadko zachowane rzymskie włosy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie włosy
Rzymskie włosy

W Yorkshire Museum można zobaczyć na własne oczy niezwykle rzadko zachowane rzymskie włosy, należące niegdyś do młodej Rzymianki.

Specjaliści oceniają, że nastolatka żyła w późnym III lub wczesnym IV wieku n.e. Kłębek kasztanowych włosów został znaleziony w kamiennej trumnie, a we włosach znajdowały się dwie spinki.

Pod koniec istnienia cesarstwa rzymskiego popularną fryzurą wśród kobiet były włosy rozdzielone przedziałkiem pośrodku głowy, które następnie zbierano z tyłu w kok lub koński ogon. Tutaj widać, ze dziewczynka preferowała kok, co było zgodne z chrześcijańskimi normami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów