Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

O tempora, o mores!

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron - homo novus

O tempora, o mores!, czyli „Co za czasy! Co za obyczaje!” były to słowa jakie wypowiedział Cyceron przeciwko Katylinie. W dosłownym tłumaczeniu można je przetłumaczyć: O czasy, o obyczaje!

W swej mowie Cyceron zwraca się do Katyliny, który wcześniej usiłował go zamordować. Wielki rzymski mówca potępia korupcję i ubolewa nad zepsuciem obyczajów. Cyceron był sfrustrowany, że pomimo wielu dowodów na winę Katyliny, który chciał obalić republikę i zabić Cycerona oraz fakt, że uchwalono tzw. senatus consultum ultimum (podejmowana w momentach nadzwyczajnego zagrożenia wewnętrznego), Katylina wciąż nie został skazany na śmierć.

Cyceron w swojej mowie dowodził, że konsulowie w przeszłości byli bardziej zdecydowani, nawet kiedy nie było aż tak silnych przesłanek, świadczących o winie podejrzanego.

Obecnie zdanie O tempora, o mores! cytuje się zazwyczaj z odcieniem ironii.

Źródła wykorzystane
  • Kumaniecki Kazimierz, Cyceron i jego współcześni, Warszawa 1989

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów