Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odlew psa z Pompejów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odlew psa z Pompejów
Odlew psa z Pompejów

Ciekawe znalezisko z zasypanych przez popiół wulkaniczny Pompejów. Na zdjęciu odlew psa, który odnaleziony został w Pompejach. Zwierzę próbowało zerwać się z łańcucha w obliczu zagrożenia. Daremnie. Datowane na I wiek n.e.

Wybuch Wezuwiusza w roku 79 n.e. nie oszczędził nikogo, a nawet niczego. Przerażony kłębami dymu i kurzu wydobywającymi się z krateru wulkanu Rzymianin Vesonius Primus uciekł z domu i udał się w kierunku morza. Na miejscu pozostawił swojego psa, który był przywiązany w atrium.

Wydaje się, że zwierzę przeżyło noc, wspinając się bo nawarstwiającym się popiele. O świcie jednak napięty łańcuch uniemożliwił psu ucieczkę.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów