Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ofiara wybuchu Wezuwiusza w nietypowej pozie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ofiara wybuchu Wezuwiusza w nietypowej pozie
Ofiara wybuchu Wezuwiusza w nietypowej pozie | Zdjęcie: Pompeii - Archaeological Park

W Internecie niemałą popularność zdobyło zdjęcie ukazujące zachowane szczątki mieszkańca Pompejów, który w 79 roku n.e. zginął w wyniku gorącego spływu piroklastycznego (gaz i chmura popiołu), który zabił większość ludności zamieszkującej okolice Wezuwiusza. Nietypowa pozycja w jakiej zastało się ciało nieprzyzwoicie kojarzy się wielu osobom.

Jak łatwo ustalić zmarły był osobą dorosłą, której nogi i ręce zastygły w nienaturalnej pozycji. Jak tłumaczy wulkanolog Pier Paolo Petrone, dziwne ułożenie rąk wynika z oddziaływania olbrzymiej temperatury na ciało, a ręce i nogi zmieniały swoje ułożenie jeszcze po śmierci. Co więcej, w Pompejach natrafić można na wiele bardzo różnie zachowanych ciał ofiar wybuchu.

Nie mamy praktycznie żadnych informacji o osobie na zdjęciu. Widoczne ciało to zastygły gips, który został wlany w trakcie wykopalisk przez niewielki otwór, w przestrzeń jaka zachowała po rozłożonym ciele. Tzw. metoda Fiorelli’ego pozwala odtworzyć kształt ciała zmarłego, a także przedmioty jakie ta osoba miała na sobie. Dzięki Fiorelliemu po dziś dzień możemy zrozumieć, jakie przerażenie towarzyszyło mieszkańcom i zobaczyć odlewy skręconych w przedśmiertnych konwulsjach ciał mieszkańców Pompejów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów