Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ojciec rodu mógł zadecydować o śmierci członka rodziny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazujca ścięcie głowy
Rzymska mozaika ukazujca ścięcie głowy

Ojciec rodu (pater familias) był w starożytnym Rzymie osobą o wyjątkowych uprawnieniach społecznych. Między innymi miał prawo zadecydować nawet o życiu innych członków rodziny.

Naturalnym jest, że w praktyce nie decydowano się na śmierć syna czy córki z byle błahego powodu. Co więcej, ojciec zawsze mógł liczyć na swoją prywatną radę doradców, z którymi konsultował wszelkie decyzje. Należeli do niej najbliżsi członkowie rodziny oraz przyjaciele.

Zdarzały się jednak przypadki, kiedy prawo rzymskie jasno mówiło, co powinien uczynić ojciec, kiedy jego syn dopuścił się zdrady „racji stanu” czy też ucieczki przed służbą wojskową. Przykładem na taką sytuację jest historia Aulusa Fulwiusza z roku 63 p.n.e., który skazał własnego syna za przyłączenie się do spisku Katyliny. Ten dowiedział się o decyzji ojca, kiedy był w drodze do domu Katyliny. Wspominają o tej historii Kasjusz Dion, Salustiusz oraz Waleriusz Maksymus. Młodzieniec za swoje wykroczenie został ścięty, zgodnie z rzymskim prawem.

Źródła wykorzystane
  • Thomas R. Martin, Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana, Poznań 2014

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów