Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opis znaków zodiaku wg Trymalchiona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roberto Bompiani, Rzymska uczta
Roberto Bompiani, Rzymska uczta

Opis znaków zodiaku według Trymalchiona, bohatera „Uczty Trymalchiona” Petroniusza:

Niebo to, w którym mieszka dwunastu bogów, zmienia się w tyleż figur i staje się najpierw Baranem. Kto więc urodził się pod tym znakiem, ma wiele bydła, wiele wełny, poza tym twardą głowę, bezwstydne czoło i ostry róg. Pod tym znakiem rodzi się wielu uczonych i wiele tryków. Potem całe niebo staje się Byczkiem; wiec rodzą się wtedy tacy, którzy wierzgają, i wolarze, i ludzie, którzy się sami żywią. Pod Bliźniętami rodzą się dwuprzęgi [zdrajcy, co dwu panom służą?] i woły chodzące w jarzmie, i jądra [czyżby chodziło na przykład o przystojnych gladiatorów?] i ci, co na dwu stołkach siedzą. Ja urodziłem się pod Rakiem. Przeto stoję na wielu nogach, posiadam wiele na morzu i na lądzie; gdyż rak należy do jednego i do drugiego. Przeto nie kazałem już od dawna nic kłaść na niego, by nie przytłaczać swego urodzenia. Pod Lwem rodzą się żarłoki i tacy, którzy chcą zawsze rozkazywać; Pod Panną niewiasty i zbiegli niewolnicy, i przykuci do łańcucha; pod Wagą rzeźnicy i przekupnie maści, i tacy, którzy coś ważą; pod Niedźwiadkiem [znak Skorpiona] truciciele i nożowcy; pod Strzelcem zezowaci, którzy patrzą na jarzynę a sięgają po słoninę; pod Jednorożcem [znak Koziorożca] udręczeni, którym ze zgryzoty rogi rosną; pod Wodnikiem szynkarze i dynie [tłumacz „Uczty Trymalchiona” podejrzewa, że chodzi o chorych na wodogłowie; a może chodzi o tylko o przemądrzałych?]; pod Rybami kucharze i nauczyciele wymowy.

Źródła wykorzystane
  • Gajusz Petroniusz, Satyrikon 39

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów