Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opis znaków zodiaku wg Trymalchiona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roberto Bompiani, Rzymska uczta
Roberto Bompiani, Rzymska uczta

Opis znaków zodiaku według Trymalchiona, bohatera „Uczty Trymalchiona” Petroniusza:

Niebo to, w którym mieszka dwunastu bogów, zmienia się w tyleż figur i staje się najpierw Baranem. Kto więc urodził się pod tym znakiem, ma wiele bydła, wiele wełny, poza tym twardą głowę, bezwstydne czoło i ostry róg. Pod tym znakiem rodzi się wielu uczonych i wiele tryków. Potem całe niebo staje się Byczkiem; wiec rodzą się wtedy tacy, którzy wierzgają, i wolarze, i ludzie, którzy się sami żywią. Pod Bliźniętami rodzą się dwuprzęgi [zdrajcy, co dwu panom służą?] i woły chodzące w jarzmie, i jądra [czyżby chodziło na przykład o przystojnych gladiatorów?] i ci, co na dwu stołkach siedzą. Ja urodziłem się pod Rakiem. Przeto stoję na wielu nogach, posiadam wiele na morzu i na lądzie; gdyż rak należy do jednego i do drugiego. Przeto nie kazałem już od dawna nic kłaść na niego, by nie przytłaczać swego urodzenia. Pod Lwem rodzą się żarłoki i tacy, którzy chcą zawsze rozkazywać; Pod Panną niewiasty i zbiegli niewolnicy, i przykuci do łańcucha; pod Wagą rzeźnicy i przekupnie maści, i tacy, którzy coś ważą; pod Niedźwiadkiem [znak Skorpiona] truciciele i nożowcy; pod Strzelcem zezowaci, którzy patrzą na jarzynę a sięgają po słoninę; pod Jednorożcem [znak Koziorożca] udręczeni, którym ze zgryzoty rogi rosną; pod Wodnikiem szynkarze i dynie [tłumacz „Uczty Trymalchiona” podejrzewa, że chodzi o chorych na wodogłowie; a może chodzi o tylko o przemądrzałych?]; pod Rybami kucharze i nauczyciele wymowy.

Źródła wykorzystane
  • Gajusz Petroniusz, Satyrikon 39

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów