Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Organizacja przy igrzyskach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zwierzęta na rzymskiej mozaice
Zwierzęta na rzymskiej mozaice

Organizacja walk gladiatorów stała się wielkim przedsięwzięciem, w które zaangażowani byli pośrednicy i, jak byśmy dziś powiedzieli, przedsiębiorcy wszelkich specjalności.

Lanistae – byli to naganiacze rekrutujący zubożałych synów zrujnowanych rodzin, niewolników i wszelkiej maści biedaków do szkoły gladiatorów – ludus gladiatorius. Porównywano ich do lenones – czyli stręczycieli i cieszyli się bardzo złą sławą. Skoszarowani  mężczyźni  zrzekali się wszelkich praw do swej osoby – auctoritas  i stawali się praktycznie niewolnikami poddanymi morderczemu treningowi na podstawie kontraktu – auctoratum. Zwycięzcom gwarantowano pieniądze, ale wymagano zgody drugiej  strony no to, że gladiatorzy mogą zostać „spaleni, zakuci, pobici, lub zabici”, przy czym zostaną poddani szkoleniu i ćwiczeniom. Gladiatorzy trafiali do „rodziny”. Tzw familia gladiatoria – była to drużyna utrzymywanych na własny koszt niewolników, którzy mieli walczyć na rzecz właściciela.

W późniejszym czasie w Rzymie lanistae zniknęli, gdyż monopol na walki gladiatorów miał tam cesarz. W przeciwieństwie do tego, co ukazuje kultura masowa, gladiatorzy mieli zapewnioną pewną swobodę. Mogli, jak podaje Knapp, swobodnie wchodzić i wychodzić z koszar. Carcopino twierdzi jednak, że warunki ich życia były dalekie od oczekiwań. Jedno jest pewne, gladiatorzy byli dobrze odżywieni, chociaż ich dieta mogła wydawać się monotonna.

Źródła wykorzystane
  • Jerome Carcopino, Widowiska, str. 227
  • Robert Knapp, Invisible Romans, str. 265-289

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów