Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Orły były niezwykle poważane w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wykonany z brązu rzymski orzeł
Wykonany z brązu rzymski orzeł, który zapewne był zdobieniem mebla lub naczynia. Obiekt datowany na IV wiek p.n.e. | Autor: Carole Raddato

Orły, po dziś dzień, budzą respekt i szacunek nie tylko wśród zwierząt, ale i ludzi. Duma oraz siła tych ptaków została była już w czasach antycznych, a one same stały się symbolem legionów rzymskich.

Bardzo ciekawe informacje na ich temat pozostawił nam niezastąpiony Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i wojskowy. Pliniusz rozprawiając na temat orłów od razu stwierdza, że są to najsilniejsze z ptaków i są one najbardziej poważane. Pliniusz przytacza nam dawny pogląd, jakoby ptaki te nigdy nie były trafiane przez pioruny, stąd też uznano je za boskie zwierzęta, które noszą Jowiszowi w szponach błyskawice.

Orły stały się symbolem legionu rzymskiego za sprawą konsula Gajusza Mariusza, który zrezygnował z wcześniej wykorzystywanych symboli: wilka, byka, konia czy dzika. Pliniusz także podaje, że kiedy decydowano o założeniu obozu zimowego, wybierano miejsce, gdzie dostrzeżono parę orłów.

Pliniusz podkreśla siłę orła, który jest na tyle silny, że jest w stanie walczyć nawet z jeleniem. Jego głównym wrogiem jest jednak wąż, który wspina się i szuka orlich jaj. Rozwścieczony orzeł porywa węża w przestworza, chwytając go szponami, z kolei ten oplata jego skrzydła, w związku z czym oba zwierzęta spadają na ziemię i giną.

Ciekawą historię przekazuje także Pliniusz odnośnie okolic miasta Sestos, nad Hellespontem. Tam ponoć pewien orzeł został wychowany przez młodą dziewczynę; w zamian za jej opiekę przynosił jej zdobycz. Kiedy pewnego razu jednak dziewczyna zmarła, a ogarnięty smutkiem ptak rzucił się w ogień stosu pogrzebowego i zmarł. Na cześć tego wydarzenia mieszkańcy miasta wznieśli pomnik o nazwie Heroon, który dedykowano Jowiszowi i dziewczynie.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, X.3-6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów