Orły, po dziś dzień, budzą respekt i szacunek nie tylko wśród zwierząt, ale i ludzi. Duma oraz siła tych ptaków została była już w czasach antycznych, a one same stały się symbolem legionów rzymskich.
Bardzo ciekawe informacje na ich temat pozostawił nam niezastąpiony Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i wojskowy. Pliniusz rozprawiając na temat orłów od razu stwierdza, że są to najsilniejsze z ptaków i są one najbardziej poważane. Pliniusz przytacza nam dawny pogląd, jakoby ptaki te nigdy nie były trafiane przez pioruny, stąd też uznano je za boskie zwierzęta, które noszą Jowiszowi w szponach błyskawice.
Orły stały się symbolem legionu rzymskiego za sprawą konsula Gajusza Mariusza, który zrezygnował z wcześniej wykorzystywanych symboli: wilka, byka, konia czy dzika. Pliniusz także podaje, że kiedy decydowano o założeniu obozu zimowego, wybierano miejsce, gdzie dostrzeżono parę orłów.
Pliniusz podkreśla siłę orła, który jest na tyle silny, że jest w stanie walczyć nawet z jeleniem. Jego głównym wrogiem jest jednak wąż, który wspina się i szuka orlich jaj. Rozwścieczony orzeł porywa węża w przestworza, chwytając go szponami, z kolei ten oplata jego skrzydła, w związku z czym oba zwierzęta spadają na ziemię i giną.
Ciekawą historię przekazuje także Pliniusz odnośnie okolic miasta Sestos, nad Hellespontem. Tam ponoć pewien orzeł został wychowany przez młodą dziewczynę; w zamian za jej opiekę przynosił jej zdobycz. Kiedy pewnego razu jednak dziewczyna zmarła, a ogarnięty smutkiem ptak rzucił się w ogień stosu pogrzebowego i zmarł. Na cześć tego wydarzenia mieszkańcy miasta wznieśli pomnik o nazwie Heroon, który dedykowano Jowiszowi i dziewczynie.