Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Orły były niezwykle poważane w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wykonany z brązu rzymski orzeł
Wykonany z brązu rzymski orzeł, który zapewne był zdobieniem mebla lub naczynia. Obiekt datowany na IV wiek p.n.e. | Autor: Carole Raddato

Orły, po dziś dzień, budzą respekt i szacunek nie tylko wśród zwierząt, ale i ludzi. Duma oraz siła tych ptaków została była już w czasach antycznych, a one same stały się symbolem legionów rzymskich.

Bardzo ciekawe informacje na ich temat pozostawił nam niezastąpiony Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i wojskowy. Pliniusz rozprawiając na temat orłów od razu stwierdza, że są to najsilniejsze z ptaków i są one najbardziej poważane. Pliniusz przytacza nam dawny pogląd, jakoby ptaki te nigdy nie były trafiane przez pioruny, stąd też uznano je za boskie zwierzęta, które noszą Jowiszowi w szponach błyskawice.

Orły stały się symbolem legionu rzymskiego za sprawą konsula Gajusza Mariusza, który zrezygnował z wcześniej wykorzystywanych symboli: wilka, byka, konia czy dzika. Pliniusz także podaje, że kiedy decydowano o założeniu obozu zimowego, wybierano miejsce, gdzie dostrzeżono parę orłów.

Pliniusz podkreśla siłę orła, który jest na tyle silny, że jest w stanie walczyć nawet z jeleniem. Jego głównym wrogiem jest jednak wąż, który wspina się i szuka orlich jaj. Rozwścieczony orzeł porywa węża w przestworza, chwytając go szponami, z kolei ten oplata jego skrzydła, w związku z czym oba zwierzęta spadają na ziemię i giną.

Ciekawą historię przekazuje także Pliniusz odnośnie okolic miasta Sestos, nad Hellespontem. Tam ponoć pewien orzeł został wychowany przez młodą dziewczynę; w zamian za jej opiekę przynosił jej zdobycz. Kiedy pewnego razu jednak dziewczyna zmarła, a ogarnięty smutkiem ptak rzucił się w ogień stosu pogrzebowego i zmarł. Na cześć tego wydarzenia mieszkańcy miasta wznieśli pomnik o nazwie Heroon, który dedykowano Jowiszowi i dziewczynie.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, X.3-6

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów