Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Parasolka w czasach rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ołtarz ukazujący użycie parasola. Obiekt znajduje się w muzeum w Termach Dioklecjana w Rzymie
Ołtarz ukazujący użycie parasola. Obiekt znajduje się w muzeum w Termach Dioklecjana w Rzymie | Zdjęcie: Michał Kubicz - Sekrety Rzymu

Parasolka to nie innowacja czasów współczesnych. Już w starożytnej Grecji i Rzymie używano przedmiotów do złudzenia przypominających parasolki. W Rzymie określano je terminem umbraculum.

Umbraculum wykonane było ze skóry i używane było przez kobiety chcące się ochronić przed intensywnym słońcem lub zachować cenioną białą (nieopaloną) cerę. Wydaje się, że „antyczne parasolki” tak naprawdę trzymały niewolnice i dbały o to, żeby ich pani miała odpowiedni komfort.

Podejrzewa się, że antyczne parasolki miały konstrukcje niezwykle podobną do naszych współczesnych. W Rzymie pojawiły się za sprawą albo Greków, albo Etrusków.

Źródła wykorzystane
  • Smith William, A dictionary of Greek and Roman antiquities, 1873

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów