Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Parasolka w czasach rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ołtarz ukazujący użycie parasola. Obiekt znajduje się w muzeum w Termach Dioklecjana w Rzymie
Ołtarz ukazujący użycie parasola. Obiekt znajduje się w muzeum w Termach Dioklecjana w Rzymie | Zdjęcie: Michał Kubicz - Sekrety Rzymu

Parasolka to nie innowacja czasów współczesnych. Już w starożytnej Grecji i Rzymie używano przedmiotów do złudzenia przypominających parasolki. W Rzymie określano je terminem umbraculum.

Umbraculum wykonane było ze skóry i używane było przez kobiety chcące się ochronić przed intensywnym słońcem lub zachować cenioną białą (nieopaloną) cerę. Wydaje się, że „antyczne parasolki” tak naprawdę trzymały niewolnice i dbały o to, żeby ich pani miała odpowiedni komfort.

Podejrzewa się, że antyczne parasolki miały konstrukcje niezwykle podobną do naszych współczesnych. W Rzymie pojawiły się za sprawą albo Greków, albo Etrusków.

Źródła wykorzystane
  • Smith William, A dictionary of Greek and Roman antiquities, 1873

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów