Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pięknie wykonane naczynie pyksis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pięknie wykonane naczynie pyksis
Pięknie wykonane naczynie pyksis

Pyksis wykonane z kości z wizerunkiem złotego liścia bluszczu. Pyksis było to naczynie z pokrywką stosowane w kulturze greckiej i rzymskiej. Przechowywano w nim biżuterię i przybory toaletowe.

Liść bluszczu w czasach antycznych przypisywany był Apollo i Bachusowi, jako symbol życia. We wczesnym chrześcijaństwie uważano z kolei go za symbol wiecznego życia. Z pewnością naczynie należało do bogatej i znaczącej persony.

Artefakt został znaleziony wraz z nożem i wrzecionem. Obiekt ma 7 cm wysokości i ok. 4 cm średnicy. Obiekt datowany jest na I-V wiek n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów