Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękny pomnik nagrobny ukazujący orła i uzbrojenie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piękny pomnik nagrobny ukazujący orła i uzbrojenie
Piękny pomnik nagrobny ukazujący orła i uzbrojenie | Zdjęcie: Luis García | GNU Free Documentation License

Rzymski monument nagrobny z czasów panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Rzeźba ukazuje orła i uzbrojenie. W przeszłości, w monumencie  mogła się znajdować urna z prochami Marka Waleriusza Messalli Corvinusa.

Obiekt został odnaleziony w Marino (Włochy), która znajdowała się w posiadaniu Waleriusza Paulinusa, przodka Corvinusa. Piękny pomnik znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym Prado w Madrycie.

Marek Waleriusz Messalla Corvinus (64 p.n.e. – 8 n.e.) był rzymskim wodzem, pisarzem oraz działaczem społecznym, z którego inicjatywy odrestaurowano drogi z Rusculum i Alby oraz powstały liczne budowle pożytku publicznego. Po śmierci Cezara (44 rok p.n.e.) był zaangażowany po stronie optymatów Brutusa i Kasjusza, by po bitwie pod Filippi w roku 42 p.n.e. przejść na stronę Marka Antoniusza. W 31 roku p.n.e. był konsulem i wziął udział w bitwie pod Akcjum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów