Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękny pomnik nagrobny ukazujący orła i uzbrojenie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Piękny pomnik nagrobny ukazujący orła i uzbrojenie
Piękny pomnik nagrobny ukazujący orła i uzbrojenie | Zdjęcie: Luis García | GNU Free Documentation License

Rzymski monument nagrobny z czasów panowania Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.). Rzeźba ukazuje orła i uzbrojenie. W przeszłości, w monumencie  mogła się znajdować urna z prochami Marka Waleriusza Messalli Corvinusa.

Obiekt został odnaleziony w Marino (Włochy), która znajdowała się w posiadaniu Waleriusza Paulinusa, przodka Corvinusa. Piękny pomnik znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym Prado w Madrycie.

Marek Waleriusz Messalla Corvinus (64 p.n.e. – 8 n.e.) był rzymskim wodzem, pisarzem oraz działaczem społecznym, z którego inicjatywy odrestaurowano drogi z Rusculum i Alby oraz powstały liczne budowle pożytku publicznego. Po śmierci Cezara (44 rok p.n.e.) był zaangażowany po stronie optymatów Brutusa i Kasjusza, by po bitwie pod Filippi w roku 42 p.n.e. przejść na stronę Marka Antoniusza. W 31 roku p.n.e. był konsulem i wziął udział w bitwie pod Akcjum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów