Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsze protezy zębne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pierwsze protezy zębne
Pierwsze protezy zębne

Od około 700 roku p.n.e. Etruskowie, ludzie którzy żyli w Etrurii (dzisiejsza Umbria i Toskania we Włoszech), jako pierwsi potrafili tworzyć protezy i sztuczne zęby. Zęby pochodziły albo od innej osoby albo od zwierzęcia np. wołu – były umieszczane w złotej obręczy z metalową szpilką/trzpieniem i dopasowane do pozostałych zębów. Tylko bogaci mogli sobie pozwolić na takiego „dentystę”.

Z racji braku dentystów w znaczeniu takim jakim znamy dzisiaj, taki zabieg wykonywał lekarz. Na zdjęciu znajduje się kopia oryginalnej protezy z dwoma zębami, która została znaleziona w grobowcu w Etrurii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów