Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsze protezy zębne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pierwsze protezy zębne
Pierwsze protezy zębne

Od około 700 roku p.n.e. Etruskowie, ludzie którzy żyli w Etrurii (dzisiejsza Umbria i Toskania we Włoszech), jako pierwsi potrafili tworzyć protezy i sztuczne zęby. Zęby pochodziły albo od innej osoby albo od zwierzęcia np. wołu – były umieszczane w złotej obręczy z metalową szpilką/trzpieniem i dopasowane do pozostałych zębów. Tylko bogaci mogli sobie pozwolić na takiego „dentystę”.

Z racji braku dentystów w znaczeniu takim jakim znamy dzisiaj, taki zabieg wykonywał lekarz. Na zdjęciu znajduje się kopia oryginalnej protezy z dwoma zębami, która została znaleziona w grobowcu w Etrurii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów