Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pięściarstwo było popularnym sportem w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment rzeźby boksera z Kwirynału
Fragment rzeźby Bokser z Kwirynału. Na dłoniach widać rękawice z rzemienia, które miały zwiększać siłę ciosu. Obiekt znajduje się w Muzeum Palazzo Massimo Alle Terme w Rzymie. | Zdjęcie: MatthiasKabel | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Pięściarstwo (pugilatus) było popularnym sportem w starożytnym Rzymie. W celu zabezpieczenia rąk przed uszkodzeniami owijano pięści skórzanymi rzemieniami. Z czasem stosować zaczęto twardszą skórę, która zwiększała siłę ciosu i powodowała większe uszkodzenia. Rzymianie boks zaczerpnęli z kultury greckiej, jednak ich innowacją było „ulepszenie” rzemieni oplatających pięści poprzez doczepienie gwoździ i innych ostrych metalowych części lub montowanie metalowych płytek. Rękawica rzymska nazywała się cestus.

Odmianą takiej rękawicy był myrmex (tzw. „przebijacz kończyn”). Walki bokserskie odbywały się w amfiteatrach i toczyły się początkowo do momentu, aż jeden z rywali nie zginął. Z czasem jednak zaczęto odchodzić od takiego prowadzenia walk, zdając sobie sprawę, że śmierć boksera oznaczała stratę pieniędzy. Zasady walki były proste: przy użyciu jedynie rąk można było uderzać w każdą część ciała, zarówno plecy jak i genitalia. Nie było ani kategorii wagowych, ani ograniczeń czasowych. Zwycięzca wygrywał albo poprzez nokaut, albo poprzez poddanie. Walki bokserskie zostały zakazane w roku 393 n.e. ze względu na zbyt dużą brutalność.

W rzymskiej armii pięściarstwo było promowane, aby wzmacniać charakter, siłę i wytrzymałość żołnierzy.

Rysunek ukazujący walki pięściarskie w czasach antycznych.
Historical Picture Archive/Corbis via Getty Images

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów